Elektroninis įrankis padės atpažinti pavojingąsias atliekas

2023-07-25

  • Aplinkos ministras patvirtino Pavojingųjų atliekų identifikavimo ir klasifikavimo metodiką ir su ja susijusius Atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimus. Šie teisės aktai nustato atliekų pavojingųjų savybių vertinimo, šių savybių nustatymo ir atliekų priskyrimo pavojingosioms atliekoms tvarką.

    Metodikoje pateikiama atliekų pavojingųjų savybių vertinimo ir atliekų klasifikavimo etapų struktūra, kurioje nurodyti trys atliekų pavojingųjų savybių vertinimo ir atliekų klasifikavimo etapai. Šis teisės aktas parengtas atsižvelgus į Europos Sąjungos ir nacionalinių teisės aktų nuostatas. Metodika yra universali ir skirta visoms suinteresuotoms šalims – atliekų darytojams, atliekų tvarkytojams, valstybės ir savivaldybių institucijoms.

    Minėtų teisės aktų pagrindu gyventojų ir ūkio subjektų naudojimui sukurtas elektroninis įrankis, todėl nuo šiol naudojantis telefonu ar kompiuteriu bus galima lengvai ir greitai surasti informaciją apie teisingą pavojingų atliekų identifikavimą, tolimesnį tinkamą tokių atliekų tvarkymą.

    Siekiant išplėsti ir skatinti sukurto elektroninio įrankio naudojimą, Aplinkos ministerija viešai paskelbė ir padarė prieinamu elektroninio įrankio atvirą kodą tam skirtoje svetainėje. Tikimasi, kad taip įrankis bus plačiau naudojamas ir pritaikomas praktikoje ir tai palengvins pavojingųjų atliekų atpažinimą ir paskatins tinkamą jų tvarkymą.

    Teisės aktai ir elektroninis įrankis parengti atsižvelgus į ekspertų siūlymus, pateiktus Aplinkos ministerijos užsakymu parengtoje studijoje dėl vieningos pavojingųjų atliekų identifikavimo metodikos. Studija parengta siekiant sudaryti vienodas sąlygas teisingai ir vieningai taikyti nacionalinius ir Europos Sąjungos teisės aktus dėl atliekų klasifikavimo ir taip užtikrinti tinkamą ir efektyvų pavojingųjų atliekų identifikavimą ir klasifikavimą, pavojingųjų atliekų saugų ir efektyvų surinkimą ir tvarkymą.

    Pagal galiojantį teisinį reglamentavimą ūkinės veiklos vykdytojas atsako už atliekų identifikavimą ir jų priskyrimą prie pavojingųjų ar nepavojingųjų atliekų.

    Elektroninis pavojingąsias atliekas padedantis identifikuoti ir klasifikuoti įrankis sukurtas Haz-ident projekto, finansuojamo Norvegijos finansinio mechanizmo programos „Aplinkosauga, energija ir klimato kaita“, lėšomis.

    Puslapis atnaujintas 2023-07-25